C4-i-33_1.gif

czwartek, 9 czerwca 2011

Deszcz pereł

W legendach perły symbolizują czystość wzniosłość, wiarę, wymowę, zdrowie, bogactwo, poświęcenie, łzy, tajemnice, szczęście małżeńskie, dziecko, żonę, kochankę, nieśmiertelność, niezmienność, twardość. W Biblii są symbolem prawdy wiary, Królestwa Niebieskiego.

Wiele osób obawia się pereł, zwłaszcza jako biżuterii ślubnej, zapewne wierząc, iż są to łzy aniołów, a łzy kojarzą się z nieszczęściem. Jednak, jak widać powyżej perły symbolizują też szczęście małżeńskie, więc jak najbardziej przystoją panie młodej.





Perłom przypisywano również ogromną moc leczniczą. Sproszkowane perły miały leczyć wszelkie dolegliwości, np. serca i układu krążenia. Perła rozpuszczona w soku z cytryny lub z mlekiem uchodziła za skuteczny środek przeciwko zaburzeniom psychicznym.

Nie próbowałam i raczej nie spróbuję ;)



Perły należą do najwartościowszych kamieni szlachetnych. Swoją urodą służą człowiekowi do ozdoby już od 6000 lat. Jak bardzo były kochane przez kobiety świadczy chociażby strój koronacyjny Barbary Radziwiłłówny, który był nimi wręcz obsypany.



Jak sprawdzić czy perła jest prawdziwa? Bardzo prosto. Prawdziwe perły rzucone na szklana płytę z wysokości ok. 70 cm odbijają się od niej na wysokość 30 - 40 cm, jeszcze wyżej odbijają się perły hodowane.


Perły są "produkowane" przez małże perłopławy i zbudowane są z węglanu wapnia i substancji białkowej - koncholiny, która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli małża. W przeszłości perłopławy występowały również na terenie Polski w niektórych rzekach Dolnego Śląska (Kwisa, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Bóbr) niestety już wyginęły. Te delikatne stworzonka są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia środowiska, w którym żyją.



Ze względu na barwę wyróżniamy:

-       perły białe – o barwie podstawowej białej lub zbliżonej do białej i bardzo słabym "oriencie" lub "overtonie"

-       perły czarne (nazwa tradycyjna) – o barwie czarnej, prawie czarnej lub szarej: także brunatnej, ciemnoniebieskiej, niebieskozielonej lub zielonej i grafitowym połysku.

-       perły brązowe – odmiana pereł czarnych o barwie brunatnej i charakterystycznym intensywnym połysku.

-       perły niebieskie – odmiana pereł czarnych o barwie ciemnoniebieskiej do szaroniebieskiej, wywołanej obecnością warstewki konchioliny tuż pod zewnętrzną powierzchnią, domieszkami mikroskopijnych cząsteczek iłu lub obecnością domieszek w aragonicie o intensywnym połysku.

-       perły kremowe – o barwie podstawowej kremowej, modyfikowanej słabym "orientem" lub "overtonem"

-       perły kremoworóżowe – o barwie podstawowej kremowej i różowym "oriencie"

-       perły różowe – o barwie podstawowej różowej lub innej i intensywnym różowym "oriencie".

-       perły "fancy" – o barwie podstawowej białej lub kremowej i różowym "oriencie" oraz nakładającym się na nie niebieskozielonym, fioletowym, purpurowym, niebieskim a niekiedy zielonym "overtonem"

-       perły kremoworóżowe "fancy" – perły kremowe o intensywnym różowym "oriencie" z poświatą "overtonu"



"Orient" – terminem tym określa się delikatną, zwykle punktową grę barw, o różnych odcieniach barwy różowej.



"Overton" – terminem tym określa się zjawisko występowania dodatkowych barw, zwykle niebieskozielonej, fioletowe, purpurowej, niebieskiej lub zielonej, modyfikujących barwę różową.





Ze względu na pochodzenie rozróżniamy:

-       Perły naturalne – powstałe w przyrodzie bez udziału człowieka zarówno w morzach jak i w wodach słodkich. Określa się je mianem pereł prawdziwych.

-       Perły hodowlane – Rosnący popyt doprowadził do tego, że zaczęto masowo hodować perłopławy. Mimo że perły powstały przy współudziale człowieka są produktem naturalnym, nie imitacją.



3. Ze względu na kształt wyróżniamy:

-       perły okrągłe – okazy o typowym regularnym kształcie kuli lub lekko spłaszczone.

-       perły barokowe – okazy o bardzo nieregularnych kształtach.

-       perły w kształcie kropli – okazy o kształcie zbliżonym do kropli lub gruszki.

-       perły w kształcie guzika – okazy słabowypukłe, jednostronnie płaskie.

-       perły w kształcie ziarna – drobne okazy, o masie poniżej 0,25 grana i asymetrycznym kształcie.

-       perły połówkowe – półwypukłe perły, jednostronnie płaskie.

-       perły ćwiartkowe – okazy w trzech czwartych owalne, w jednej czwartej płaskie.

-       perły inne: słodkowodne lub kolorowe.



Pielęgnacja pereł



Ponieważ konchiolina jest substancja organiczną, nie jest materiałem trwałym. Łatwo podlega zmianom i rozkładowi. Pod wpływem wilgoci pęcznieje, podczas większej suszy ulega wysychaniu, kruszeje i rozpada się. W związku z tym perły „starzeją się” i mają ograniczoną długość życia. "Starzenie się" pereł można podzielić na następujące etapy: najpierw stają się matowe, następnie ujawniają się spękania, zaczynają się łuszczyć, aż wreszcie, rozsypują się.

Perły są również wrażliwe na kwasy, pot wydzielany przez skórę (kwaśny odczyn), kosmetyki, lakier do włosów. Nawet przy ostrożnym obchodzeniu się z nimi na skutek rozkładu konchioliny tracą blask. Usunięcie zewnętrznej warstewki nie zawsze daje pożądane rezultaty zwłaszcza, gdy rozkład dotknął warstw głębiej leżących.



Gwarancja na określoną długość życia perły nie jest możliwa; szacunki podają średnio 100 – 150 lat. Jednak istnieją kilkusetletnie perły, które prezentują się doskonale. Perły mające wiele lat ciemnieją, przybierając barwę stalowoszarą.



Ale nie przejmowałabym się tak bardzo starzeniem się pereł, wszak jest to świetny pretekst do poszerzenia kolekcji biżuterii o nowy, świerzy komplet pereł  :)